بیت کوین چیست؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
بیت کوین چیست؟

از هنگامی که بیت کوین به وجود آمده است با روند رو به رشد ارزش خودش باعث شده است که توجه فعالان و فعالان ارزهای دیجیتال و کارشناسان را به سوی خود جلب کند. به گونه‌ای که با گذشتن حدوداً ده سال از زمان به وجود آمدنش قیمت آن توانسته از چند دلار تقریباً به حدود ۶۵ دلار برسد. در این مقاله تصمیم گرفته ایم که با توجه به اهمیت همین مسئله و شبهه هایی که درباره آن وجود دارد شما را با بیت کوین و علت های موفقیت آن از ابتدا تا انتها بیشتر آشنا کنیم.

در مقاله ای که در سال ۲۰۰۸ میلادی به بعضی از صاحب نظران علوم رمزنگاری در جهان فرستاده شد که در آن درباره ارز دیجیتالی جدید و نه به اسم بیت کوین توضیح داده بودند. ساتوشی ناکاموتو در این مقاله با معرفی کردن بیت کوین به صورت یک پول الکترونیکی و چگونگی کارکرد با آن را شرح داده بود. برای پول های رایج کشور بیت کوین می‌تواند جایگزین دیجیتالی به حساب آید باید در نظر داشته باشید که قابلیت و کارکردهای بیشتر از یک پول معمولی را دارا هستند به عنوان مثال شما می توانید بر روی آن سرمایه گذاری کرده و یا بیت کوین را استخراج کنید.

بیت کوین تحت کنترل گروه و یا فرد خاصی قرار دارد؟

بیت کوین برعکس پول های معمولی که به وسیله بانک مرکزی هر کشور منتشر و چاپ می گردد در اختیار گروه و یا شخص خاصی قرار ندارد. بیت کوین قانون های مخصوص به خود را دارد چنانچه هر فردی بخواهد که در این گروه فعالیتی داشته باشد ابتدا باید با قوانین آن به صورت کامل آشنا باشد و آنها را قبول کند. به این قوانین وایت پیپر(White paper)  هم گفته می‌شود که گروهی از کدهای برنامه نویسی بوده و به طور عمومی در بستر اینترنت می توان آن را مشاهده کرد.

بیتکوین

ساختار عملکردی بیت کوین

بیت کوین از قسمت ها و موارد گوناگونی به وجود آمده است که هر کدام از این بخش ها می توانند کارهای ویژه و خاص مربوط به خود را انجام دهد که در زیر به آن اشاره می کنیم

ماینرها

ماینر دستگاهی است که به استخراج کردن بیت کوین مشغول هستند و علاوه بر آن تراکنش های درون شبکه بیت کوین را تایید می نمایند. ماینرها به طور(Developers)  توسعه‌دهندگان برای بهبود دادن نرم افزار

بیت کوین و همچنین ارتقا دادن ویژگی های آن به صورت داوطلبانه می پردازند.

گره یا نود (Node)دستگاه هایی هستند که مثل سرورها در خود سابقه تراکنش شبکه بیت کوین را ذخیره می نماید.

بیت کوین چرا ساخته شده است؟

بیت کوین مانند پول های رایج در جهان برای پرداخت های مالی به وجود آمده است. امنیت بسیار بالای بیت کوین به گونه ای است که تنها دارندگان کلید خصوصی توانایی به کار بردن و یا خرج کردن پول بیت کوین خود را دارند. و این بدان معنی است که بدون داشتن کلید شخصی شما افراد دیگر نمی توانند پول شما را استفاده کنند.

یکی دیگر از هدف های اینگونه ارزهای دیجیتالی جلوگیری کردن از پرداخت چند باره می باشد. از یک واحد بیت کوین در این شبکه نمی شود دوباره استفاده نمود. در دنیای دیجیتالی چنین تصور می شود که هر چیزی را با چند کلیک ساده می توان کپی کرد و دوباره آن را ساخت اما شبکه بیت کوین پروتکل های خاص و ویژه ای را دارد که در دو جا، نمی شود از یک بیت کوین استفاده کرد و با یک پول نمی‌توان دو خرید انجام داد.

گروه‌های خلافکار با استفاده کردن از پول های متداول می توانند با چاپ کردن پول جعلی به صورتی پرداخت چند باره را به وجود آورند. اگرچه این کار کاملاً مثل ویژگی های بیت کوین که گفته شد نمی باشد.

بیت کوین را چه کسی ساخت؟

فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو تا است که بیت کوین را به وجود آورد از سال ۲۰۰۹ این فرد یا گروه خاصی شبکه بیت کوین را به وجود آورده و آغاز به کار کرده است و تا پایان سال ۲۰۱۰ هنگامی که عملکرد شبکه تایید شد حضور داشته و بعد از آن ناپدید شده است.

ممکن است به دلیل امنیتی گروه و یا فرد به وجود آورنده بیت کوین هویت خود را پنهان کرده باشد زیرا در هنگام به وجود آمدن بیت کوین برای بیشتر بانک های بزرگ جهانی و حکومت ها مشکل به وجود آورده بود و همچنین در بعضی موارد دیگر همچنان وجود دارد به همین دلیل چنانچه هویت سازندگان این شبکه مشخص باشد کمترین مشکلاتی که برای آنها به وجود می‌آید دستگیری و دادگاهی شدن آنها است. ولی تعداد افرادی زیادی هستند که مدعی‌اند سازنده بیت کوین هستند اما چون دلایل و مدارک آنها کافی نیست نمی توانند حرف خود را اثبات کنند.

بعضی از افراد بر این اعتقادند که سازنده بیت کوین می تواند یک سازمان دولتی مخفی باشد درباره ارتباط ساتوشی ناکاموتو تا و نظام مالی آمریکا نظریه های زیادی وجود دارد. وجود داشتن کدهای رمزنگاری مثل  بیت کوین در شیوه های رمزنگاری سازمان جاسوسی و امنیتی آمریکا یکی از دلایل این نظریات است.

بیت کوین

به چه دلیل بیت کوین اینقدر دارای ارزش است؟

به صورت معمولی حکومت های وجود داشته در جهان در برابر پولی که چاپ می کنند به وسیله فلزات گران بها ای مانند طلا پشتوانه ای برای آن به وجود می آورند این کار باعث بالابردن ارزش پول می شود اما سیستم بیت کوین کلاً تفاوت دارد. علاوه بر هزینه های که برای نگهداری و ساخت تجهیزات و مصرف برق می شود تا بتوانند به وسیله آن یک واحد کوین را استخراج کنند نیاز به پشتیبانی ظاهری دیگری ندارد اما از سوی دیگر عرضه و تقاضا دو علت اصلی و ویژه ارزش گذاری در بیت کوین می باشند.

به صورت دیگر چیزی که باعث ارزش پیدا کردن بیت کوین شده اعتماد مردم است. در جهان هر انداز تقاضای بیت کوین بیشتر باشد باعث بالا رفتن قیمت آن می شود و هرچه عرضه بیشتر گردد برعکس خواهد بود.

خصوصیات و ویژگی های بیت کوین

یکی از مزایای بزرگ و مهم بیتکوین این است که به وسیله هیچ ارگان ویژه و یا سازمان خاصی کنترل نمی‌شود و به صورت کامل کنترل آن دست مردم می باشد.

غیرمتمرکز بودن

کنترل آن به دست مردم است یعنی اینکه بانک ها بیت کوین استخراج نمی کند و تنها قدرت آن به دست مردم می باشد و از این راه قدرت مابین شبکه توزیع می شود چنانچه تاکنون برای انتقال های مالی به بانک ها به طرف سوم قرارداد تکیه می شد، همه افراد حاضر در شرکت بیت کوین طرف سوم قرارداد به حساب می آیند و بر تراکنش ها نظارت دارند به این معنی که برای ثبت کردن یک تراکنش در این شبکه نیمی از افراد موجود در شبکه باید آن تراکنش را تایید نمایند. قانون های موجود در این سیستم به طور شفاف و به وسیله کدهای برنامه نویسی نوشته شده و به این شکل تراکنش ها دارای امنیت بالای هستند.

محدود بودن در تعداد بیت کوین

بانک ها بدون پشتوانه هر اندازه که بخواهند می توانند پول چاپ کنند و از این راه اثر زیادی در تورم داشته باشند اما فقط تعداد ۲۱ میلیون واحد بیت کوین را در شبکه بیت کوین می توانند استخراج کنند که به وسیله سازندگان آن مشخص نشده است استخراج بیت کوین به تدریج و با گذشت زمان سخت تر می گردد. به طور کلی در دوره زمانی معین استخراج بیت کوین کم شده و کاهش می یابد یکی از علت های اصلی که باعث ارزشمند شدن بیت کوین شده است با گذشت زمان محدود شده و تعداد کل بیت کوین ها قابل استخراج می باشد.

بر اساس نظریه کارشناسان تمامی ۲۱ میلیون بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ استخراج خواهد شد.

عدم نیاز به احراز هویت

برای این که افراد بتوانند به صورت کامل از خدمات مالی کلیه شبکه های پرداختی و بانک ها بهره‌مند شوند باید مشخصات فردی و شناسایی خود را کامل کنند ولی در این شبکه برای به وجود آوردن حساب نیازی به اطلاعات شخصی ندارد اگرچه عدم تایید هویت به معنای غیر قابل پیگیری بودن نمی باشد.

این شبکه به صورت یک شبکه زنجیره بلوکی بوده که در هر بلوک آن اطلاعات ذخیره شده آن درباره مبلغ تراکنش و مبدا و مقصد می باشد و همچنین همه بلوک ها به هم متصل می باشند و همچنین اطلاعات مربوط به هر بلوک به بلوک قبل از خودش مرتبط است به همین دلیل همه تراکنش ها را می توان از صفر تا صد پیگیری نمود. با وجود همه این ها صرافی ها پول الکترونیکی برای خرید و فروش بیت کوین و احراز هویت را انجام می‌دهند این کار در مقابل کار های مجرمانه مانند قاچاق و پولشویی انجام می شود.

تراکنش ها قابل اصلاح نمی باشند

هنگامی که در شبکه بیت کوین یک تراکنش ثبت و تایید می شود اطلاعات مربوط به آن به همه اعضایی که در شبکه حاضر دارند فرستاده می شود تا به تایید نهایی گره ها برسد چنانچه تایید شد این تراکنش دیگر برگشت پذیر نخواهد بود بنابراین برای انجام دادن هر تراکنش باید دقت و توجه لازم را انجام دهید.

یک شب راه صد ساله را نمی توان طی کرد

دلیل اینکه همه تراکنش ها باید به تایید اعضای حاضر در شبکه برسد عملاً تقلب و دستکاری اطلاعات سفر است. و چنانچه افرادی بخواهند اطلاعات را تغییر بدهند تقریباً باید نصف گره‌های شبکه را دستکاری کنند و با توجه به گره های زیادی در شبکه وجود دارد و برق مصرفی و هزینه بالای تجهیزات و بودجه زیادی لازم دارد تا بتوانند این کار را انجام دهند.

آیا با اتمام استخراج بیت کوین عمر آن به پایان می رسد؟

با دانستن این مطلب که از ۲۱ میلیون بیت کوین بیشتر نمی شود استخراج کرد این پرسش ممکن است به وجود آید که آیا با استخراج کردن ۲۱ میلیون عمر بیت کوین به اتمام می‌رسد؟

برای اینکه بتوانیم به این سوال جواب بدهیم باید همه منابع درآمدی قسمت‌های گوناگون را به خوبی بررسی کنیم همان گونه که در قسمت قبل گفته شد هر دستگاه ماینر برای درآمدزایی دو وظیفه را باید انجام دهد. روش اول استخراج کردن بیت کوین و دریافت کردن پاداش و روش دوم تایید کردن تراکنش ها درون شبکه بیت کوین می باشد.

هنگامی که یک دستگاه ماینر پاداش می گیرد که بتواند مقدار بیت کوین استخراج نماید ولی با گذشت زمان این پاداش کم می شود پیش‌بینی کرده‌اند که بعد از گذشتن چند دوره این اندازه پاداش چیز بسیار کم و ناچیز ای باشد قبل از سال ۲۱۴۰ تقریبا درآمد حاصل از کارمزد تراکنش ها بسیار زیاد می شود به همین دلیل ماینرها به ادامه وظیفه دوم خود پرداخته و به وسیله همین را از کارمزد تراکنش ها برای خود درآمد به وجود می آورند.

در اثر گذشت زمان و تقاضا بالا رفته و کارمزد تراکنش ها هم افزایش پیدا می کند چنانچه از پاداش استخراج کردن بیت کوین هم بالاتر می رود. بنابراین بیت‌کوین از بین نمی رود و ارزش آن روز به روز بیشتر خواهد شد.

چگونگی کارکرد بیت کوین؟

تراکنش های صورت گرفته در بیت کوین به عنوان بسته های اطلاعاتی به حساب می آیند که تمامی گره های سیستم آن را ذخیره می نمایند. زیرساختی که شبکه بیت کوین بر آن ساخته شده است فناوری بلاک می باشد. هر بسته اطلاعات در این شبکه یک حلقه از بلاک چین را به وجود می آورد اطلاعاتی که در این زنجیره وجود دارد ما بین گره های شبکه بدون هیچ گونه تغییری پخش می گردد. و منتظر پروسه تایید می‌ماند بعد از آن هنگامی که نودها اعتبارسنجی تراکنش را انجام دادند تراکنش مورد نظر توسط ماینرها انتخاب شده و در بلاک ویژه و مخصوصی قرار می‌گیرد و با هم رقابت می‌کنند.

رقابت آنها به این شکل است که یک معمای بسیار پیچیده و سخت ریاضی را باید حل نمایند که نیازمند تجهیزات پردازشی قوی و صرف انرژی می باشد این معما یک مسئله رمزنگاری بوده که با تراکنش فعلی و توابع هش ارتباط دارد.

بعد از اینکه مسئله رمزنگاری حل شد بلاکی که به وجود آمده است به ترتیب زمانی در ادامه بلاک های قبل قرار می گیرد و به زنجیره بلوکی یک حلقه اضافه می نماید. به طور کلی کلمه بلاک چین مبنی بر همین واقعیت می باشد که بلوک ها مانند حلقه های یک زنجیر به هم متصل و مرتبط می باشند.

اکنون بر اساس اندازه کاری را که ماینر ها انجام می‌دهند پاداش برای آنها در نظر گرفته می شود نخستین باینری که بتواند مسئله ریاضی را حل کند پاداش دریافت می نماید. این پاداش دریافت شده همان کارمزد ای است که کاربر در موقع انجام تراکنش مشخص کرده است. کاربران باید هزینه معینی را برای تایید تراکنش ها به عنوان کارمزد آن مشخص کنند هر اندازه که کارمزد تراکنش ها بالاتر باشد ماینرها برای حل معما رغبت بیشتری دارند.

هر چهار سال یکبار تقریباً اتفاق می افتد که به وسیله آن پاداش استخراج کردن بیت کوین کم و یا نصف می شود به این رویداد که تغییری در فرایند استخراج پدید می آورد هاوینگ می گویند.

توسعه دهنده ها علاوه بر ماینر ها می توانند تغییراتی بر روی سیر توسعه شبکه به وجود آورند به عنوان مثال اگر اختلاف نظری ما بین دو گروه توسعه‌دهنده پیش آید بعد از آن دو گروه می‌توانند از همدیگر جدا شوند ۱۰۱ زیرشاخه از پروژه را به وجود آورند که به طور موازی عمل کرده اما در نهایت بر روی پروژه اصلی و شاخه نقش و تاثیر دارد زیرا هر زیر شاخه نشانگر یک نمونه آزمایشی از ارز دیجیتالی مدنظر می باشد چنانچه اصلاح مد نظر بر روی زیرشاخه‌های به صورت موفقیت‌آمیزی باشد بر روی ارز دیجیتال اصلی هم انجام می شود.

در حال حاضر به دست آوردن بیت کوین رایگان جزء موضوعات پربیننده است.

کسب بیت کوین رایگان آیا واقعی است؟

ممکن است تا کنون به این مطلب برخورد کرده باشید که بیان شده، می شود به صورت رایگان و بدون دادن هیچ گونه هزینه خاص از نظر تجهیزات و پولی به کسب و یا استخراج بیت کوین پرداخت.

در ابتدا باید به شما رک بگویم که اینگونه افراد به جز سوء استفاده از شما و اتلاف وقت تان همچنین کلاهبرداری هیچ گونه نیت دیگری ندارند مشاهده کردن تبلیغاتی که شما می‌توانید بیت کوین را دریافت کنید نصب نمودن نرم‌افزار ویژه و خاصی است که برای تان بیت کوین رایگان استخراج می نماید و همچنین دیگر راه های تبلیغاتی فقط برای این است که برای اهداف خود از شما استفاده کنند بیشتر این سایت ها دام‌های را پهن کرده‌اند که کاربران بتوانند به آنجا ورود پیدا کنند و از آنها کلاهبرداری نمایند باید در این باره توجه زیادی داشته باشید و مراقب باشید.

به طور کلی تجهیزات مخصوصی که برای استخراج بیت کوین وجود دارد ماینر نام دارد و برای اینکه بتوانید آن را تهیه کنید باید پول خرج نمایید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر می توانید دیده‌بان کلاهبرداری‌های ارزهای دیجیتالی را مشاهده نمایید.

آیا هک شبکه بیت کوین وجود دارد؟

یکی از دلایل اصلی حکم شدن شبکه بیت کوین گستردگی شبکه و استقبال بسیار بالای مردم از این شبکه می باشد. در حال حاضر شبکه بیت کوین اصلا هک نشده و پرداخت چندباره اتفاق نیفتاده است چنانچه این حادثه اتفاق افتاد به ارزش این ارز دیجیتالی صدمه بسیار بزرگی وارد می شود و از گسترش بیت کوین ممانعت می شود باید به این نکته توجه داشته باشید که صرافی ها و کیف پول ها می توانند هک شوند همان گونه که شاهد هک شدن این موارد بوده‌ایم اما تاکنون این مسئله امنیتی دارای اهمیتی برای این شبکه پیش نیامده.

به چند روش گوناگون هک کردن شبکه بیت کوین امکان دارد که بزرگ‌ترین آنها حمله ۵۱ درصدی نامیده می شود سازمان مهاجم و یا گروه حمله کننده باید در این حمله وسایل ماینینگ بسیار قدرتمندی داشته باشد تا بتواند تقریباً بیشتر از نیمی از قدرت پردازش شبکه بیت کوین را مختص خود سازد. بعد از آن تغییرات مورد نظر را می تواند بر روی اطلاعات به وجود آورد چیزی که باعث می‌شود سود این کار را از بین ببرد و حمله را منتفی کند این است که گستردگی شبکه بیت کوین و همچنین بالا بودن هزینه های تجهیزات و وسایل در شبکه بیت کوین در حال حاضر است.

کیف پول مخصوص بیت کوین

به گفته کوین مارکت کپ بهترین کیف پول های ویژه و مخصوص بیت کوین تراست والت، ترزور، الکترام، سیف پال و لجر است. همچنین کیف پول سامورایی به عنوان یک کیف پول اپن سورس می باشد که دارای امنیت بسیار بالایی است.

برای انتخاب کردن کیف پول ارز دیجیتالی می توانید دسته بندی کیف پول های ارز دیجیتالی را ببینید.

آینده بیت کوین چگونه خواهد بود؟

شاید دور از انتظار باشد که سیستم ذخیره سازی و اطلاعات روزی همه نوع داده را بر روی شبکه زنجیره بلوکی مانند بیت کوین پیاده سازی کند ممکن است تنها به عنوان یک نوع ارز دیجیتال معمولی به آن توجه شود در هر صورت هر اتفاقی که به وجود آید به انتظارات و نگاه مردم که ما از بیت کوین داریم وابسته می‌باشد.

از هنگامی که این عرضه دیجیتالی به وجود آمده است تا حالا مقبولیت آن بسیار بالا بوده و منطقی به نظر می آید که استقبال آن در آینده هم بیشتر شود. در حال حاضر از بیت کوین به عنوان پول مجازی برای نقل و انتقالات مالی انجام نمی شود بلکه به عنوان وسیله ای برای حفظ و یا بالابردن ارزش پول به بیت کوین توجه شده است و همچنین علت پیشرفت بیت کوین این دو عامل در کنار هم دیگر می باشند همچنین ممکن است نواقص و یا موانعی وجود داشته باشد که برای گسترش بیت کوین صد راهی باشد.

بعضی افراد فکر می‌کنند که بیت کوین در آینده به صورت کامل از بین می رود و آنها وجود یک باگ نرم افزاری در بیت کوین و آپدیت ها او را دلیل اصلی می دانند ولی باید دانست که کدها و سورس شبکه بیت کوین به طور یک منبع باز در دسترس توسعه دهنده ها می باشد انجام دادن تست های گوناگون و به روزرسانی و به وجود آوردن تغییرات با احتیاط کامل در اختیار کاربران قرار دارد به همین دلیل در شبکه بیت کوین احتمال وجود نقص نرم افزاری بسیار کم و ناچیز است.

در صورتی که حکومت ها و همچنین کشورها شغل های مربوط به ارز دیجیتالی را تعیین کنند افراد می‌توانند به کشورهای که هیچ گونه ممنوعیتی درباره ارز دیجیتالی ندارند منتقل شوند و کار خود را ادامه دهند.
دلیل دیگری که ممکن است برای تمام شدن داستان بیت کوین وجود داشته باشد ارتقاء و قلب به یک ارز دیجیتالی جدید و بیت کوین است. این ارز جدیدی که به وجود می‌آید باید ارزش و قابلیت و قدرت کافی را داشته باشد تا بتواند یک رقیب سرسخت برای بیت کوین محسوب شود.

مهم ترین نقطه ضعف در بیت ‌کوین

پایین بودن سرعت در ثبت کردن و پردازش تراکنش ها می تواند از مهم ترین معایب بیت کوین باشد در مقایسه با انتقالات رایج ای که هر روزه در سیستم بانکی صورت می گیرد این سرعت پایین است بودن برای هر تراکنش به طور متوسط باید ده دقیقه صبر کرد به همین دلیل نشان‌دهنده امنیت بالای این شبکه می باشد ولی به هر حال یک سیستم جداگانه مانند شبکه لایتنینگ به وجود آمده است که پرداخت تراکنش ها را به صورت آنی انجام می دهد.

در کشور ایران آیا بیت کوین قانونی است؟

در کشور ایران استفاده از بیت کوین قانونی نمی باشد ولی به دلیل اینکه برای خرید و فروش ارزهای دیجیتالی یا نگه داشتن بیت کوین مجازاتی وجود ندارد بیت کوین را نمی توان به عنوان یک جرم در نظر گرفت.

برای خرید بیت کوین بهترین صرافی ها کدامند؟

اگرچه در همه صرافی ها ارزهای دیجیتالی وجود دارد ولی بالاترین معاملات بیت کوین در صرافی های کویین بیس،اف تی ایکس ،کوکوین و بایننس صورت می گیرد.

بیت کوین در یک نگاه

این ارز دیجیتالی به عنوان جایگزین الکترونیکی برای ارز های رایج بین مردم بیشتر از ده سال است که معرفی و ارائه می شود و افراد به وسیله سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتالی می توانند درآمد به دست آورند.

بر روی شبکه بیت کوین سه گروه فعالیت می کنند که مانند پایه هایی هستند که باعث نگه داشتن شبکه و کارکرد آن می‌شوند: توسعه دهندگان ،ماینرها و گره یا نود توسعه دهندگان همان برنامه نویس ها بوده نرم افزار بیت کوین را به روزرسانی می کند و هرگونه عیب و اشکال آن را برطرف می سازند دستگاه های که کار ثبت تراکنش و عملیات مربوط به هش را انجام می دهند ماینر ها می باشند. ذخیره سازی اطلاعات هم مربوط به گره یا نود است.

ویژگی های اصلی محبوبیت بیت کوین

  • بالا بودن امنیت شبکه
  • غیرمتمرکز بودن
  • محدود بودن در تعداد بیت کوین ها
  • ممانعت از پرداخت چندباره
  • تراکنش های ثبت شده غیر قابل اصلاح هستند
  • احراز هویت لازم نمی باشد

کلام آخر ریچنج

ممکن است روزی بیت کوین فقط یک ارز دیجیتالی و معمولی نباشد و مانند سرویس گوگل با زندگی ما بیشتر آمیخته شود هر حادثه ای که به وجود آید و یا اتفاقی رخ دهد همگی به تصمیم دسته‌جمعی مردم وابسته است قدرت خاص و یا فردی به تنهایی نمی تواند بر روی آن اثر گذار باشد

تولید محتوا : محمد تاج مزینانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − سیزده =