مونرو (monero) چیست؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
مونرو (monero) چیست؟

مونرو یاmonero یک ارز دیجیتالی محبوب است که در حال حاضر به دلیل غیر قابل ردیابی بودن آن مورد توجه بسیاری از فعالان بازار ارز دیجیتال قرار گرفته است. مونرو به دلیل حفاظت از حریم خصوصی و امنیت سرعت و تمرکززدایی از بیت کوین سبقت گرفته است

قصد داریم در این مقاله چگونگی کارکرد مونرو نحوه استخراج و انواع استخراج و چگونگی تراکنش های ناشناس را به وسیله مونرو مورد بحث و گفتگو قرار دهیم ما را همراهی کنید.

مونرو با علائم اختصاصیXMR یک نوع ارز دیجیتال ایمن خاص و ویژه و غیر قابل ردیابی میباشد که در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شده است. توسعه دهنده های این ارز رمزپایه ابتکاری برای خودشان و شرکت خودشان هیچ مقداری از آن را کنار نگذاشته اند و برای آغاز و ادامه کار بر خود متکی بوده اند.

مونرو را یک گروه هفت نفره هدایت می کند که به غیر از دو نفر آنها دیوید لا تاپی و ریکاردو اسکاگنی ۵ نفر از افراد دیگر آن ناشناس هستند.

تیم توسعه مونرو

پلتفرم مونرو یک متن باز است و ارزش آن به خاطر سرمایه گذاری های مردمی می باشد و از امضای حلقه ای و آدرس ناشناس برای مخفی سازی هویت گیرنده و فرستنده استفاده می شود دائماً یک تیم توسعه دهنده اصلی در حال گسترش مرزهای ایمنی و همچنین ارتقاء این ارز دیجیتالی هستند.

برعکس باور بعضی از کاربرا های مونرو یک شرکت نمی باشد و مالک و یا هیئت مدیره ندارد بلکه یک نوع ارز مثل بیت کوین و یا اتریوم می باشد.

داستان پیدایش مونرو در سال ۲۰۱۲ و با توسعه پروتکل صورت گرفت که یکی از نخستین پروتکل‌های بلاکچین می‌باشد که مبنای اصلی آن حفظ حریم خصوصی میباشد و راه را برای شکوفا کردن بسیاری از رمز از ها در آینده مهیا ساخته اند.

 

چگونگی کارکرد مونرو

من رو بر اساس و پایه یک رمزنگاری و پروتکل لایه ای ساخته شده و همچنین با استفاده کردن از امضای حلقوی امنیت بیشتری پیدا کرده است پس از ارسال کردن از کیف پول ها امضای حلقوی اصل ساز و کار مونرو می باشد. همچنین برای فرار کردن از تحریم ها می توان از ارز هایی مانند مون رو بهره برداری کرد.

شما با استفاده کردن از کلید خصوصی یا عمومی خود می توانید کنترل نمایید که مشخصات تراکنش را چه کسی ببیند.

به دلیل تمرکز بر روی امنیت در مونرو نیاز به رمزنگاری بیشتر است از این رو اندازه بلاک آن بالاتر و بزرگتر است درنتیجه مقیاس‌پذیری آن هم بیشتر می باشد.

با استفاده کردن از تراکنش های محرمانه حلقوی مونرو و آدرس‌های پنهان می تواند مشخصات فرستنده و گیرنده در هر تراکنش را پنهان کند

اکنون شاید این سوال برای شما پیش آید که امضای حلقوی چیست؟

برای بهتر فهمیدن امضای حلقه ای وی به این مثال دقت کنید.

هنگامی که در بانکداری سنتی چکی را امضا می نمایید با دیدن این امضا هر شخصی می‌تواند تشخیص بدهد که متعلق به شما است یا نه.

ولی فرض کنید که شما امضای خود را با چند امضای دیگر ترکیب نمایید و یک امضای جدیدی به وجود آورید دیگر این امضا متعلق به شما و یا کس دیگر است و افراد نمی توانند که آن را بفهمند.

تفاوت بیت کوین و مونرو

حفظ حریم خصوصی

سیستم شبکه این نوع از به گونه‌ای طراحی شده که هویت دارنده های مونرو به صورت کامل مخفی است و به غیر از صاحب آن هیچ کس دیگری به غیر از صاحب آن از اطلاعاتی مثل اندازه تراکنش ها و دلیل آن ها باخبر نمی باشد

خصوصیت و ویژگی مهم مونرو غیرقابل ردیابی بودن است.

تمرکز زدایی

اگرچه تمرکز زدایی جزء اهداف اصلی همه ارزها است ولی مونرو آنرا به واقع عملی کرده است شبکه مونرو با الگوریتم اثبات کار به وجود آمده است و می‌تواند استخراج خود را در اختیار تمامی دارندگان خود قرار دهد و چنانچه بقیه ارز های دیجیتال با الگوریتم استفاد کار استخراج را تنها در اختیار ماینر های بزرگ قرار میدهند.

مقیاس‌پذیری

حجم بلاک در ارز دیجیتالی که بر اساس کد بیت کوین میباشد محدود هستند انعطاف شان یا مقیاس پذیری را کم می نماید ولی نون رو برای نامحدود شدن حجم بلاک های شبکه خودش پاداش ماینر ها را بدون هیچگونه تغییر طراحی می‌کند یعنی پاداش بلاک همیشه سه دهم سکه در یک دقیقه باقی می ماند. این راه مزیت دیگری هم دارو است که از ایجاد بازار مالی و تورم جلوگیری می نماید.
یک پدیده خلاقانه که به وسیله ناکاموتو نخستین بار انجام شد هاوینگ نام دارد.

تغییر نکردن پاداش انگیزه‌ای به ماینر ها می دهند و می توانند کار خود را همیشه انجام دهند اگر این زنجیره طولانی شود و کاری صورت نگیرد پاداش هم نمی گیرند اما با محدود شدن بلاک و کم بودن پاداش حتی کمتر از سود تراکنش باعث کم شدن انگیزه ماینرها میشود و برای اینکه سود بیشتری داشته باشند تلاش می‌کنند و با به وجود آوردن یک شاخه جدید سود خود را بیشتر می سازند به همین دلیل با کم نشدن پاداش بلاک تورم هم به وجود نمی آید همچنین انگیزه ماینر برای استخراج دائمی می شود درنتیجه بلاک چین امن می ماند.

قابلیت معاوضه

خصوصیت حریم خصوصی مونرو که باعث غیر قابل ردیابی می باشد و قابلیت معاوضه آن را همچنین آسانتر می کند به گونه ای دیگر دوره های تعدادی از اعضا ها را می‌توانند با هم معاوضه نمایند زیرا تاریخچه ای از تراکنش ها در دسترس نمی باشد و معین نیست که مونرو از کجا و چگونه آمده است همیشه ارزش مونرو ها یکسان می مانند.

اما ارزهای دیگر مثل بیت کوین با ثبت شدن تراکنش بین اعضای شبکه اطلاعات آن همواره آشکار بوده و چنانچه نقل و انتقالی غیر قانونی مثل فروش مواد مخدر صورت گیرد آن بیت کوین درست نیست و ناسالم می باشد و ارزش آن تا حدی از بین می رود.

تعداد سکه ها

همیشه پاداش استخراج مونرو سه دهم سکه در دقیقه ثابت است در نتیجه با این وجود که در اول تعداد هجده و چهاردهم میلیون سکه برای هر استخراج معین شده است اما بعد از پایان استخراج این تعداد قطع میشود و برای همیشه ماینرها می‌توانند استخراج خود را ادامه دهند.

استخراج مونرو

بازه قیمتی ایسیک که به صورت سخت افزار طراحی شده است ویژه استخراج ارزهای دیجیتالی می باشد ما بین ۶۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار می باشد.

از آنجایی که برای استخراج کردن مونیرو به دستگاههای ایسیک نیازی نداریم و فقط با کارت گرافیک آن را می‌توان استخراج کرد بنابراین به سرمایه زیادی در اول کار نیاز نداریم.

حتی شما با رایانه شخصی خود می توانید مقدار زیادی مونرو را استخراج کنید.

مزایای استخراج

هنگامی که در سیستم های مالی سنتی فردی بخواهد یک پول مشخص را برای شخص دیگری انتقال دهد ثبت و اعتبار سنجی تراکنش به وسیله بانک انجام می شود.
شاید این سوال برای شما به وجود آمده باشد که چه نفعی برای استخراج کنندگان دارد؟

فرد استخراج کننده در قبال استفاده از منابع خود( نرم افزار و سخت افزار) برای اعتبارسنجی تراکنش ها( که باعث به وجود آمدن بلوک نو و جدید می شود) مونرو پاداش می دهد.

هر منابع جدید برای استخراج به دو دقیقه زمان نیاز دارد و پاداش استخراج کننده همانگونه که می‌دانیم ۴.۹۹ مونرو می باشد میتوان با یک حساب سر انگشتی فهمید که حدوداً هر ۲۴ ثانیه می توان مونو روی جدیدی استخراج نمود.

چند روش برای استخراج مونرو وجود دارد اما قبل از اینکه بخواهیم به سراغ آنها برویم باید بدانیم استخر استخراج مونرو یعنی؟

چه استخر های استخراج مونرو

هنگامی که تصمیم استخراج مونرو رو گرفتی باید اول در نظر بگیریم که آیا می خواهید به یک استخر استخراج ملحق شوید یا به طور انفرادی منور او را استخراج نمایید.

تعدادی از استخراج کننده ها در یک استخر استخراج در کنار همدیگر جمع می شود و قدرت سخت افزار هم دیگر را با هم ترکیب کرد زیرا این کار برای تایید تراکنش به آنها شانس بیشتری می دهد و پاداشی را که از استخراج مونرو دریافت می نمایند ما بین اعضای استخر تقسیم می‌کنند. بیشتر استخرهای استخراج برای وارد شدن هزینه ای را از شما دریافت می‌کنند که بین ۰ تا ۲ درصد تغییر می کند. فکر کنید ۵ درصد از همه قدرت سخت افزاری استخر استخراج به شما تعلق دارد. این بدان معنی می باشد که پنج درصد از همه پاداشی که از راه استخراج به دست آمده است به شما تعلق دارد.

ماجرای استخر مختلط ماینرها

برای افراد مبتدی استخراج به طور انفرادی سفارش نمی شود زیرا در استخراج های انفرادی پاداشی دریافت نمی شود در صورتی که شما بخواهید برای این کار سرمایه‌گذاری کرده باشید می توانید آن را به صورت انفرادی انجام دهید.

شما از ما بین استخر های استخراج مونرو در بازار می توانید یکی را برای وارد شدن انتخاب نمایید.

روش استخراج مونرو

همانگونه که قبلاً گفتیم استخراج کردنمون رو نیازمند سخت افزار ویژه و خاصی نیست و آن را با یک کامپیوتر شخصی می‌توان استخراج کرد ولی باید در نظر داشته باشید که هر چه سخت افزار کامپیوتر شما قدرت بیشتری داشته باشد استخراج بهتر است.

برای ماینینگ ملاک های قوی بودن سیستم چیست؟

مصرف برق پایین: هزینه برق مصرفی بالاترین هزینه استخراج می باشد

هش ریت بالا: سرعت هش ،سرعت پردازش در سخت افزار شما است

استخراج از راه پردازنده لپ تاپ یا رایانه

برای ماینینگ مونرو میتوانید از پردازنده سیستم شخصی تان استفاده کنید اکنون باید سراغ نرم افزار مخصوص و ویژه این کار بروید تا بتوانید مونرو استخراج کنید. ترجیحاً برای این کار از نرم افزارXMR_STAK_CPU استفاده نمایید فقط روی اینجا کلیک کرده و وارد سایت گیت هاب بشوید و نرم افزار را دریافت نمایید. بعد از اینکه نرم افزار را نصب کردید به یک استخر معتبر وصل نمایید و کار تمام می شود.

استخراج به وسیله پردازنده کارت گرافیک(gpu)

یکی از معقول ترین راه های استخراج استفاده کردن از کارت‌های گرافیکی است این روش به این دلیل معقول است که اگر هزینه بیشتری را هم بکنید نتیجه خوبی می گیرید.

برای این کار کارت گرافیک های معروفAMD مناسب هستند بعد از نصب و تهیه آن فقط کافیست نرم افزار XMR _STAK _AMD نصب و ماینینگ را شروع کنید برای این کار هم به گیت هاب مراجعه نمایید ولی اگر انتخاب شما استفاده از کارت های گرافیک انویدیا از می توانید ازXMR _STAK _NVIFIA استفاده نمایید که قابل دسترسی می باشد.

کیف پول مونرو

بعد از استخراج کردن مونرو برای نگهداری توکن ها XMR باید به دنبال راهی در یک فضای امن باشید. در این زمینه کیف پول های بسیار زیادی وجود دارند برای شناختن و مقایسه کردن این کیف پول ها می توانید به صفحه کیف پول ارز دیجیتالی مراجعه کنید.

اگرچه شاید هنوز کیف های فول سخت افزار دارای اعتبار مانند Ledger Nano s و TREZOR مونرو را پشتیبانی نمی کنند. ولی مونرو در برنامه توسعه بیشتر کیف پولها می باشد. برخی از کیف پول ها مانند کیف پول آنلاین کوین پیمنت این ارز را پشتیبانی می کنند.

کلام آخر ریچنج

می‌توان گفت مجموعاً هر چند ارز دیجیتال مانند مونرو در بیشتر کیف پول ها و صرافی ها پشتیبانی نمی شود ولی ممکن است در آینده یک جایگزین خوب برای بیت کوین باشند.
به طور کلی همین حالا مونرو به دلیل حفاظت از حریم خصوصی و امنیت، سرعت و تمرکززدایی از بیت کوین سبقت گرفته است. در آینده باید ببینیم سرمایه گذار ها چه دیدگاهی برای توسعه مونو دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 8 =