نئو (NEO) چیست؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
نئو (NEO) چیست؟

شبکه بلاک چین نئو یک شبکه مقیاس پذیر بوده که برای دیگر بلاکچین های رایج مانند اتریوم و بیت کوین به عنوان رقیبی قدرتمند می باشد. بسیاری از محدودیت ها مانند پایین بودن سرعت تراکنش ها عدم انجام تراکنش با بلاک چین های دیگر و همچنین هزینه بالای کارمزد را برطرف می سازد و قابلیت های جدید و نوعی مانند امکان ذخیره سازی فایل ها بر روی بلاک چین را ارائه می کند . برای آشنایی بیشتر با نئو ما را در ریچنج همراهی کنید.

نئو شبکه های با قابلیت های بسیار بالا است

نئو(NEO) یک شب که هدف از ایجاد آن فعالیت های غیر متمرکز است اگرچه بین اتریوم و نئو شباهت های زیادی وجود دارد ولی نئو ویژگی ها و خاصیت های مخصوص به خود دارد که آن را از اتریوم متمایز می سازد. به عنوان مثال نئو از زبان برنامه نویسی رایج مثل++C و JS پشتیبانی کرده ولی در مقابل تنها از زبان برنامه ریزی خاص شبکه اتریوم برای برنامه نویسی در این شبکه می توان استفاده نمود.

علاوه بر آن بسیاری از ارز های دیجیتال درون شبکه نئو قابل استفاده می باشند و بر خلاف بیشتر شبکه‌های دیگر که فقط و ارزهای خود متکی هستند. با این خصوصیت مهم نئو راه خود را برای تبدیل کردن به سامانه دیجیتال موفق در اقتصاد جهانی هموار می سازد. نئو در بین ارزهای دیجیتال پایدار موردی است که دارای قابلیت بسیار بالایی برای توسعه دارد.

مقایسه نئو با اتریوم

میزان همه عرضه نئو حدوداً ۱۰۰ میلیون واحد بوده که از ۷۲ میلیون واحد اتریوم بیشتر می‌باشد در این شبکه از الگوریتمdBFT استفاده شده که بر عکس POW در اتریوم برای تایید از یک مکانیزم متفاوت استفاده می شود زبان برنامه ریزی این دو با همدیگر متفاوت میباشد اتریوم با++C وgo و نئو به زبان جاوا اسکریپت و#C توسعه یافته است مهمترین مزایای نئو در برابر اتریوم دارا بودن قابلیت مقیاس پذیری بوده که این در بیت کوین هم مشکل به وجود آورده است.

پیشینه نئو

شرکتOnChain شبکه نورا یک شبکه زنجیره بلوکی به وجود آورده است. از سال ۲۰۱۴ میلادی پژوها در مورد این شبکه بلاک چین آغاز شده است به طور کلیNeo نام ارز دیجیتالی بزرگ در شبکه بلاک چین است.

هدف اصلی شبکه نحوه ساختن یک شبکه اقتصادی و هوشمند است که امروزه مشکلات نظام مالی را برطرف می سازد.

سیستم از سه قسمت مهم تشکیل شده است

 • قسمت های اصلی شبکه بلاک چین نئو

 • بلاکچین نئو و دارایی های دیجیتال

 • قراردادهای هوشمند

هویت و دارایی های دیجیتالی

به دارایی های که حق مالکیت داشته باشند دارایی دیجیتال گفته می شود و در فرمت کامپیوتری یا همان صفر و یک باشد.در دارایی های دیجیتال به دلیل حق مالکیت حقیقی ماهیت غیر فیزیکی بودن آنها چالش برانگیز و مهم است.

بلاک این اختراع ای بوده است که مالک حقیقی را درباره دارایی های کامپیوتری به وجود می‌آورد. در سیستم زنجیره بلوکی مالکیت بر دارایی‌های دیجیتال به طور غیر متمرکز و به صورت خودکار و ایمن وجود دارد.
داراییهای دیجیتال را بر این اساس می‌توان به دو دسته تقسیم نمود

 • دارایی های دیجیتال فراگیر یا جهانی

 • دارایی های دیجیتال قراردادی

دارایی های که در کل سیستم به وسیله همه قراردادها هوشمند به رسمیت شناخته شود را دارایی‌های فراگیر میگویند و دارای اعتبار و ارزش هستند. دارای دیجیتال قراردادی فقط در قسمتی از سیستم و به طور خصوصی تنها در قراردادهای خاص مربوط به خود آنها معتبر هستند و به وسیله قسمت های دیگر سیستم به صورت عمومی شناسایی نمی شوند.

بلاک چین نئو و هویت دیجیتال

هنگامی که اطلاعات شناسایی یک فرد حقوقی یا حقیقی بر روی کامپیوترهای سازمان ذخیره میشود هویت دیجیتال برای نفر ساخته شده است برای مالکیت دادن به دارایی‌های دیجیتال از هویت دیجیتال استفاده می گردد یک هویت دیجیتال مانند هویت حقیقی نشان دهنده یک فرد بوده و قابل اعتماد است از روش های گوناگون می توان در شبکه نئو تایید هویت را انجام داد که شامل هستند از:

 • پیامک
 • صدا
 • شناسایی چهره
 • اثر انگشت
 • راههای چند مرحله‌ای دیگر

بلاک چین نئو و قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند یک پیمان نامه دیجیتالی بوده که در قراردادهای مشارکتی یا تاییدی برای اعمال خاص و ویژه اجرا می گردد. بدون نیاز به شخص سوم با استفاده از قرارداد هوشمند می‌توان از ضمانت اجرایی قراردادها سود و بهره برد. در قرارداد هوشمند تمامی کار هابرگشت ناپذیر و قابل رهگیری هستند. یک گروه از قراردادهای هوشمند که برنامه غیر متمرکز را تشکیل می‌دهند DAPP نام دارند.

فعالیت قراردادهای هوشمند چگونه است؟

قراردادهای هوشمند یک نوع کد برنامه نویسی بر روی شبکه بلاک چین بوده تا در شرایط ویژه دستور خاص را که برنامه نویس آن می دهد را اجرا نمایند قراردادهای هوشمند به عنوان یک نوآوری انقلابی به حساب می‌آیند که ما او را بی نیاز از اعتماد به دیگران می کنند. زیرا معاملات برگشت ناپذیر وقابل ردیابی هستند. و این از بزرگترین خصوصیات آنها است.

برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر می توانید مقاله قرارداد هوشمند را مطالعه نمایید.

دکتر مثل یک ماشین مجازی بوده که درباره قرارداد های هوشمند به کار گیری میشود در حال حاضر با استفاده کردن از می‌توان از زبان برنامه نویسی گوناگون برای قراردادهای هوشمند نئو استفاده نمود. زبان های برنامه نویسیJava ،#cو Python از زبانهای قابل استفاده در داکر می باشند.

اینها همه در صورتی است که اگر فردی قصد داشته باشد قرارداد هوشمندی بر بستر شبکه اتریوم بنویسد باید از زبان برنامه ریزی ویژه شبکه اتریوم در ماشین مجازی استفاده نماید. این یک مسئله بسیار مهم است که برای برنامه نویس مشکل آفرین می باشد و هم به علت استقبال کمی که از آن می شود در ادامه باعث می شود تا قرارداد هوشمندی که نوشته شده بر بستر اتریوم از کیفیت مناسب و تنوع برخوردار نباشد.

دو نوع توکن در شبکه های نئو وجود دارد

 • توکنNEO

 • توکن GAS

واحد عددی شبکه نئو

تمامی توکن هایی که در شبکه نئو وجود دارد از قبل به وجود آمده اند و بر اساس اصول ویژه در بین کاربران توزیع می شوند. این برعکس بسیاری از شبکه های رایج بلاکچین می باشد که بر طبق الگوریتم استخراج و اثبات کار هستند. شبکه بلاک چین بر طبق الگوریتمی جدید به نام اثبات سهام کار می‌نماید در شبکه نئو دو نوع توکن موجود است.

توکنNEO

حدوداً از هر دو نوع وجود داشته در شبکه اندازه ۱۰۰ میلیون واحد در شبکه موجود است. به اندازه نصف از تعداد همه توکن هایNEO یعنی ۵۰ میلیون به طور پیش فروش فروخته است. نیمه دیگر توکن ها به تدریج توزیع می شود برعکس بعضی از ارز های دیجیتال که حداقل مقدار آنها به طور اعشاری بوده و از یک واحد می باشد حداقل اندازه توکن NEOیک واحد NEOمی باشد..

کارکرد توکن هایNEO

برای جذب توسعه دهندگان و اعضای اصلی شبکه ۱۰ میلیون واحدNEO می‌شود همچنین برای جذب برنامه نویس ها به سیستم نئو در میلیون واحد دیگر به کار می رود.
در سرمایه گذاری کردن برای برنامه‌های کاری نئو در رابطه با بلاک چین ۱۵ میلیون NEOخرج می شود. برای مواقع ضروری ۱۵ میلیون واحدNEO نگهداری می شود.

نکته مهم: بیشتر از ۱۵ میلیون توکن NEOقرار نیست بیشتر مصرف شود.

کارکرد توکن های GAS

به ازای نگه داشتن توکنNEO در کیف پول در غالب توکن هایGAS سود به کاربران داده میشود. برای هر واحدNEO هر روز۰/۰۰۰۳ واحد توکن GAS می‌دهند. و این توکن ها برای آینده بسیار مفید هستند.
مثلاً توکن هایGAS به وجود آمده برای پرداخت کارمزد ساختن قرارداد های هوشمند استفاده می شوند.

امنیت شبکه بلاک چین

مهمترین مسئله ای که در شبکه غیر متمرکز وجود دارد به توافق رسیدن یا اجماع رسیدن می‌باشد این جریان به عنوان مسئله فرمانده بیزانس شناخته شده است.
به صورت خلاصه مشکل این فرمانده این بوده که چنانچه فرماندهان ارتش برای سربازان خود از راه دور پیامی ارسال کند چه ضمانتی است که پیام را به سربازان تحویل دهند و آن را در بین راه تغییر ندهند.
در بلاک چین عمومی ظهور این مسئله به این نوع است که هنگامیکه شما از کیف پول خود ده بیت کوین به فرد دیگر انتقال می دهید چگونه امکان دارد که این تراکنش در مابین راه به صد بیت کوین تغییر نکند.

ناکاموتو این مسئله را به وسیله پرتو کل اسپات کار برطرف کرد. پروتکل اثبات کار یک نوع رمز گذاری در پیام ها می باشد که باعث می شود محتوای یک تراکنش در مابین راه تغییری نکند یعنی پیام فرستاده شده از فرمانده به سربازان عوض نشود و اگر تغییر کند به دلیل رمزگذاری بودن آن مشخص می شود.

نوعی رمزگذاری پیام ها که باعث تغییر محتوا در بین راه می شود را پروتکل اثبات کار می گویند.

اکنون در بلاک چین نئو

اتریوم و بیت کوین و برخی از ارزهای دیجیتالی دیگر از پروتکل اثبات کار سود ولی دیگر این راه گران قیمت بوده و از کار افتاده است.
به همین دلیل شبکه بلاک چین نئو به وسیله یک پروتکل پیشرفته کار میکند این راه معروف به عنوان نماینده تخریب خطای بیزانس یاdBFT است.
تا حد زیادی اساس کار این الگوریتم مانند همان الگوریتم اثبات کار بوده ولی تفاوت هایی با همدیگر دارند که سرعت پایین پروتکل اثبات کار و هزینه بالا را برطرف می‌کند.

الگوریتم اجماع dBFTدر نئو با الگوریتم بلاک چین رایج

در الگوریتم dBFT به جای اینکه تمامی نود ها به بررسی کردن تراکنش ها بپردازند و همچنین سرعت شبکه را کم کند نود های ویژه به بررسی کردن تراکنش ها مشغول هستند و در نتیجه سرعت کار شبکه برای ثبت کردن تراکنش ها بالا میرود.

به جای اینکه تمامی نود ها در فرایند پردازش تراکنش بتوانند شرکت کنند( و حمله ۵۱% مرتبط با الگوریتم اثبات کار اجرایی باشد) این دفعه نودهای حسابدار به طور تصادفی انتخاب شده در نتیجه هیچ کس نمی داند که کدام نود ها حسابدار میباشند از این روش احتمال حمله ۵۱ درصدی به صفر می‌رسد.

سرعت شبکه نئو

ویژگی بسیار تاثیرگذار و مهم برای یک شبکه بلاک چین سرعت تراکنش ها می باشد برعکس اتریوم ۱۴ تراکنش در ثانیه است سرعت در شبکه نئو هزار تراکنش در هر ثانیه می باشد.

کارمزد شبکه نئو

برای پرداخت کارمزد تراکنش در شبکه نئو و هزینه به وجود آوردن قرارداد هوشمند از توکن های GAS استفاده شده و از آن قسمتی که با نگهداری توکن های NEO در کیف پول روزانه مقداری توکن GAS را به کاربران می دهند و به طور کلی به طریقی هزینه کارمزد ها و تراکنش ها از همانGAS های واریز شده به کیف پول چند می گردد.

کلام آخر ریچنج

با توجه به اینکه شبکه‌های بلاکچین بزرگ حال حاضر موفقیت زیادی دارند ولی برای کارایی بیشتر و مواجه شدن با آینده باید قابلیت های زیادی را دارا باشند. این شبکه ها همچنین با محدودیت ها دست و پنجه نرم می کنند همین سنگ بزرگ بر سر راه موفقیت آنها در آینده می باشد به همین علت شبکه نئو جایگزینی خوب و کارآمد برای شبکه‌های بلاک چین می باشد که بتوانند برای کاربران راحت ایر بیشتری را به وجود آورند و هم خصوصیات جدید و مهمی را ارائه دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 18 =