اتریوم کلاسیک چیست؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک یک پلت فرم محاسباتی توزیع شده مبتنی بر بلاک چین متن باز و دارای قابلیت برنامه‌نویسی هوشمند است. در سال ۲۰۱۶ با هاردفورک بلاک چین اتریوم به‌وجود آمد.(هارد فروک به معنای شاخه با تغییرات زیاد است)  و با نماد اختصاری ETC نمایش داده می‌شود.

تاریخچه پیدایش

در سال ۲۰۱۶، در نتیجه سوءاستفاده از نقص نرم‌افزار قرارداد هوشمند پروژه دائو و متعاقب آن سرقت  ۵۰ میلیون دلار اتریوم ،شبکه اتریوم به دو زنجیره جداگانه تقسیم شد که تاریخچه تغییر یافته اتریوم  و تاریخچه بدون تغییر اتریوم کلاسیک نامگذاری شد.در این زنجیره جدید، تاریخ سرقت از تاریخچه بلاک چین اتریوم پاک شد. برخی از اعضای انجمن اتریوم تلاش برای بازنویسی تاریخ را نادیده گرفتند و به مشارکت در شبکه اصلی اتریوم ادامه دادند.

مزایای اتریوم کلاسیک

ETC علاوه‌بر تمام مزایای بلاک چین اتریوم، ویژگی‌های خاصی نیز دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم

 • تغییرناپذیر بودن: امکان تغییر یا حذف تراکنش‌ها بعد از ثبت در بلاک چین وجود ندارد. این ویژگی اصلی‌ترین دلیل دو‌شاخه‌شدن زنجیره اتریوم بود و علاوه‌بر حفظ تمرکززدایی، امنیت و یکپارچگی کد را تضمین می‌کند.
 • غیرمتمرکز: سازوکار اجماع در این شبکه مبتنی‌بر الگوریتم گواه بر کار است. تراکنش‌ها در آن بدون واسطه یا مرجع مرکزی انجام‌ و قراردادهای هوشمند نیز به‌صورت خودکار اجرا می‌شوند.
 • تراکنش‌های سریع و مقرون‌به‌صرفه: با‌‌‌توجه‌‌‌به فرایند خودکار تایید تراکنش‌ها، انجام آن‌ها با سرعت بیشتر و هزینه کمتری صورت می‌گیرد.
 • قابلیت اطمینان بالا: بلاک چین اتریوم کلاسیک قابلیت مدیریت طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند و تراکنش‌ها را مدیریت کرده و همین امر نشان‌دهنده قابلیت اطمینان فراوان آن است.
 • قابل برنامه‌ریزی : بلاک چین اتریوم قابلیت برنامه‌ریزی دارد و توسعه‌دهندگان آن می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکزی (dApps) را روی قراردادهای هوشمند آن ایجاد کنند.

تفاوت ها با اتریوم

 • اتریوم بین افراد جامعه قانونی‌تر به‌نظر می‌رسد و بیشتر معامله می‌شود. تجزیه‌و‌تحلیل‌ها روی میزان سرمایه‌گذاری افراد در این دو رمزارز نیز حاکی از محبوبیت قطعی اتریوم است.
 • اتریوم کلاسیک با سهم بازار ۳/۹ میلیارد دلار، ۱۱۶/۳ میلیون توکن در گردش دارد،درحالی‌که اتریوم با ۱۱۵/۶ میلیون توکن در گردش، سهم بازاری برابر با ۳۰۴/۹ میلیارد دلار دارد.
 • در شبکه اتریوم، ارزها با نرخ ثابتی تولید می‌شوند و محدودیتی برای نرخ عرضه در این شبکه وجود ندارد،اما توسعه‌دهندگان اتریوم کلاسیک تصمیمی مبنی‌بر ثابت نگه‌داشتن تعداد توکن‌های آن و برابر با ۲۱۰ میلیون توکن گرفته‌اند و همین تصمیم دلیل سهم بازار اندک اتریوم کلاسیک در‌مقایسه‌با اتریوم است.
 • ارزش یک توکن اتریوم در‌حال‌حاضر بسیار بیشتر از یک واحد اتریوم کلاسیک است.
 • با‌‌‌توجه‌‌‌به نگرانی‌های امنیتی که پیش‌تر درباره قراردادهای هوشمند اتریوم کلاسیک مطرح شده بود، سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری برای سرمایه‌‌گذاری روی ارز دیجیتال اتریوم دارند.
 • اتریوم را ‌می‌توان با استفاده از مجموعه‌ای از کارت‌های گرافیک  نصب‌شده در یک سیستم کامپیوتری به‌راحتی استخراج کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =